HomeKrása a zdravíVitamin D3, jeho přínosy a příznaky nedostatku

Vitamin D3, jeho přínosy a příznaky nedostatku

-

Vitamin D je často označovaný jako sluneční vitamin – jestliže je naše pokožka vystavena slunci, napomáhá vzniku tohoto vitaminu. Podporuje imunitní systém, podílí se na správné stavbě kostí a zubů a přispívá správnému vstřebávání a využívání vápníku a fosforu. Právě díky tomu je přínosný pro kosti a zuby. Pokud pobýváte v České republice, kde si sluníčka nemůžeme užívat celoročně, je pravděpodobné, že trpíte nedostatkem vitaminu D3.

Co způsobuje nedostatek vitaminu D3?

Nejčastějšími příznaky nedostatku vitaminu D3 jsou bolesti kostí, zad, v horších případech ubývání kostní hmoty, které může u žen vést až k osteoporóze.

Odkud vitamin D3 získávat a s čím jej kombinovat?

Tělo je schopné získávat vitamin D3 ze slunečních paprsků. To ale jak víme nesvítí ve všech ročních obdobích dostatečně na to, aby mělo tělo vitaminu D3 dostatek. V těchto případech je vhodné ho tělu dodávat prostřednictvím stravy. Vitamin D3 je obsažen v mořských plodech jako jsou tuňák, losos nebo sardinky. O něco méně vitaminu D pak obsahuje vaječný žloutek, mléčné výrobky nebo obohacené oleje.

Takovým obohaceným olejem může být Vitamin D3+K2. Jedna jeho kapka obsahuje 1 000 I.U. vitaminu D3 (I.U. = měrná jednotka vitaminu D3, taktéž uváděna jako I.E. nebo U.I.) a 20 μg (mikrogramů) vitamin K2. Podílí se na normálním stavu kostí, normální srážlivosti krve a v neposlední řadě zvyšuje účinnost vitaminu D3.Vitamin D3 je dále možné kombinovat s užíváním vápníku, který se díky vitaminu D3 lépe vstřebává.

Doporučené dávkování

Česká legislativa mluví o 5 mikrogramech / 200 I.U. jako o doporučené denní dávce. Evropský úřad pro bezpečnost potravin však uvádí až trojnásobnou doporučenou dávku vitaminu. Je však prokázáno, že česká populace má ve více než 95 % nedostatečný přísun vitaminu D3. Doporučujeme proto, především v období, kdy je slunečního záření nedostatek, užívat jednu kapku oleje Vitamin D3 + K2 denně.

Mohlo by Vás zajímat

spot_img