HomePro ženyPorovnávat starý vztah s novým? Je to v pořádku?

Porovnávat starý vztah s novým? Je to v pořádku?

-

Pokud jste přežili několik let ve vztahu, pak zůstaly single a nyní máte vztah nový, zřejmě se nevyhnete porovnávání. A možná si kladete při tom otázku, zda je to v pořádku – porovnávat vztahy. Má to smysl?

Pravda 09.05.2021 13:00 žena, dva mužiFoto: Shutterstock
Který je lepší?
Věci, na které jste byli léta zvyklá, se s novým partnerem dějí jinak. Je normální, že nový partner dělá věci, které vás mohou překvapit. Vznikají nové situace, kterým se musíte nejprve přizpůsobit. To může být obtížné, zvláště, když máte „předešlý vztah“ stále potřebu srovnávat s novým. Byli jste zvyklá, že váš partner byl pro vás po letech soužití zcela čitelný. S tím novým věci nejsou černé a bílé, to vás může zpočátku mást.

nevěra, vztah, problém
ČTĚTE VÍCE
Smola! Tyto tři znamení jsou předurčeny na nevěru, hodně s tím nenaděláte
Situace, přestože na první pohled identické, se dějí jinak. Má smysl porovnávat, které z nich se děly lépe? S bývalým partnerem či s tím novým? Bez ohledu na to, proč jejich porovnáváte, je to absurdní – jako byste srovnávali hrušky s jablky. Špatná zpráva je, že jaksi nemůžete přestat, nevíte si „zakázat“, aby se vám před očima vynořovaly obrazy z minulosti, které jsou takové podobné těm v současnosti.

Své zážitky prostě nemůžete úplně vypnout, i když chcete – i když si to nový člověk po vašem boku zaslouží. To však přináší otázku, zda existuje „zdravý“ stupeň porovnávání nebo jestli něco takového vždy novému vztahu pouze uškodí.

jolie, pitt
ČTĚTE VÍCE
Lásce odzvonilo! Rozvody, které za uplynulých 10 let přitahovaly pozornost. Tím nejdražším byl …
Pokud porovnáte své vztahy a přistihnete se při tom, že jste si jistá, že váš současný vztah je lepší, jde o pozitivní emoci, která vás zasáhne. Zejména, když jste byli v tom předchozím vztahu nespokojená. Dostaví se i pocit jisté hrdosti na sebe, že jste se dokázali odtrhnout od nesprávného partnera, ale i to, že jste si našli muže, se kterým se vám žije lépe. I to naznačuje, že jste do něj zamilovaná. V takových momentech není porovnávání problémem.

Pokud se však i nový vztah stává „usedlejší“ a kvůli každodennosti jste méně spokojená jako na začátku, můžete kvůli porovnávání začít o vztahu pochybovat. Pak se stane, že si vzpomenete na okamžiky v starém vztahu, které byly krásné a zářivé, možná ve vašich očích najednou lepší než ty, které prožíváte nyní. Přitom tento pocit je zkreslující, protože na „starý“ vztah pomalu zapomínáme a v mysli si uchováváme jen ty lepší vzpomínky. Nový vztah se tak následně dostává ve vašich očích do nevýhody.

Mohlo by Vás zajímat

spot_img