HomeRady a NávodyI zbytky čaje a kávy či potraviny po záruce! To vše patří...

I zbytky čaje a kávy či potraviny po záruce! To vše patří do bioodpadu

-

„Od roku 2021 jsou města a obce kromě Bratislavy, Košic a Prešova povinné ho sbírat. Díky tomu neskončí na skládce odpadů a nebude dále znečišťovat životní prostředí, „řekla lektorka environmentální výchovy Laura Martinková.

Pro domácnosti to znamená mít podle jejích slov nádobu, do které se bude kuchyňský bioodpad sbírat a následně jej pravidelně vyprazdňovat do sběrné nádoby k tomu určené. Bioodpad lze recyklovat v kompostárnách na kompost nebo v bioplynových stanicích na bioplyn a následně elektřinu.

Do kuchyňského bioodpadu patří slupky z ovoce a zeleniny, zbytky čaje, kávy, staré pečivo, skořápky od vajíček, zbytky květin, zbytky jídla, potraviny po záruce. Do kuchyňského bioodpadu nepatří větve, piliny, popel, jedlé oleje a tuky a ostatní složky odpadu, které umíme vytřídit.

polévka, hrnec, žena, zápach, zkažené jídlo, odpad
ČTĚTE VÍCE
Co nepatří do kompostéru a kam se zkysnutí polévkou? Víte vytřídit odpad z kuchyně?
„Pokud vytáhneme kuchyňský biologicky rozložitelný odpad ze směsného odpadu, přímo snižujeme množství směsného odpadu končícího na skládce odpadů a zároveň zvyšujeme procento vytříděného odpadu,“ shrnula Martinková.

Mohlo by Vás zajímat

spot_img